Stres uznany został za jedno z najważniejszych zagadnień psychologii zdrowia XXI wieku. Nie stało się to bez powodu – to on w ogromnej mierze odpowiedzialny jest za dyskomfort psychiczny, zaburzenia zachowania i trudności z przystosowaniem społecznym człowieka.
Stres jest napięciem nerwowym, które wpływa na cały organizm. Podczas sytuacji stresowej i w momencie zaskoczenia w ludzkim ciele następuje skos adrenaliny, który pojawiający się często lub przewlekle, wpływa na ilość produkcji kortyzolu. W efekcie spada stężenie dopaminy i serotoniny, nasze samopoczucie pogarsza się, tracimy chęć do działania, pozytywne nastawienie i inicjatywę. Znacząco wpływa na relacje z rodziną, przyjaciółmi, jakość pracy, ale również stan zdrowia. Osłabienie odporności, zmniejszenie apetytu, bezsenność, wysypki skórne, nadciśnienie, cukrzyca, zespół jelita drażliwego, łysienie, zawał, choroby autoimmunologiczne to tylko nieliczne choroby i dolegliwości, które może powodować przewlekły stres.
Z drugiej strony jednak, stres inicjuje proces mobilizacji organizmu do walki, przystosowania się, opanowania wymagań rzeczywistości oraz rozwój. Jak zatem sobie z nim radzić?
O tym niebawem podczas wykładu Andrzeja.
Info i zapisy: +48 538 329 039