Psychoterapia behawioralno-poznawcza zwana jest również terapią CBT (ang. cognitive–behavioral therapy). Polega na kilkunastu lub kilkudziesięciu spotkaniach ze specjalistą, z reguły raz w tygodniu.
Ta metoda doskonale sprawdza się w leczeniu zaburzeń nastroju (depresji, choroby dwubiegunowej, dystymii, fobii), zaburzeń lękowych (lęków napadowych, fobii, nerwic, stresu pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych). Poza tym terapia pomaga w leczeniu zaburzeń osobowości, uzależnień i problemów z odżywianiem.
Polega ona na zorientowaniu się na problemie pacjenta i określenie celu oraz sposobu jego rozwiązania. Terapeuta pomaga zweryfikować przemyślenia i przekonania pacjenta, zachęcić go do rozwoju i oduczenia się starych sposobów funkcjonowania. Poprzez zmianę sposobu myślenia uzyskuje się zmianę nastroju i zachowania. Pozwala to otworzyć się i zredukować dyskomfort pacjenta.
Zdarza się, że ten rodzaj psychoterapii idzie w parze z terapią farmakologiczną. Jej skuteczność została udowodniona wieloma badaniami klinicznymi.