Wiele mówi się o regularnym uprawianiu sportu i jego niebagatelnym wpływie na nasze zdrowie. Warto jednak wspomnieć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.
Aktywność ruchowa zapewnia wigor, energię i możliwość utrzymania odpowiedniej sylwetki. Poza tym zwiększa uwalnianie endorfin, które łącząc się z receptorami opioidowymi w ośrodkowym układzie nerwowym, działają przeciwbólowo i znacząco podnoszą nastrój. Ćwiczenia fizyczne są bardzo cenne w walce z depresją, wpływają na zmniejszenie objawów schizofrenii i powodują poprawę zdolności poznawczych. Warto także wspomnieć o ich pozytywnym wpływie na poprawienie jakości snu oraz eliminowaniu problemów z bezsennością pierwotną. Udowodniono również, że uprawianie sportu jest cenne w walce z różnego typu uzależnieniami, niwelując objawy odstawienia substancji psychoaktywnej, redukują stres, zmniejszają rozdrażnienie i poczucie irytacji.
Warto zatem poświęcić trochę czasu na regularny trening. Nie chodzi tutaj o sport wyczynowy. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu przez minimum 40 min podjąć jakąkolwiek formę ćwiczeń.